CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / EN-English / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano / LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polszczyzna / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SK-Slovenčina / SV-Svenska

Относно Общата схема от преференции (ОСП) на ЕС

От 1971 г. схемата за ОСП на ЕС осигурява по-лесен достъп до пазара на ЕС на стоки, изнасяни от развиващите се страни, като едностранно (т.е. не реципрочно) премахва или намалява тарифите за внос. Принципът на ОСП е да се осигури по-лесен достъп до пазара на ЕС, за да се насърчи устойчивото икономическо, социално и екологично развитие в развиващите се страни – по-специално, най-бедните и уязвимите – с основна цел намаляване на бедността.

ОСП се състои от три различни спогодби с различни държави бенефициери и нива на преференции:

  1. Стандартната ОСП за държави с ниски и ниски към средни доходи осигурява частично или пълно премахване на митата по приблизително две трети от тарифните позиции на ЕС. Понастоящем (2019 г.), по тази спогодба има 15 държави бенефициери.
  2. Специалния насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление (ОСП+) намалява същите тарифи до 0% за „уязвимите“ държави с ниски и ниски към средни доходи, които са ратифицирали и изпълняват 27 международни конвенции, свързани с правата на човека, трудовите права, опазването на околната среда и доброто управление. Понастоящем по ОТП+ има 8 държави бенефициери.
  3. Спогодбата „Всичко освен оръжие“ (ВОО), по която понастоящем има 48 държави бенефициери, предоставя на най-слабо развитите държави (НСРД) достъп до пазара без мита и без квоти на всички техни продукти, освен оръжия и боеприпаси.

Относно прегледа на ОСП на ЕС и настоящото проучване

Действащото правно основание за ОСП, Регламент (ЕС) № 978/2012 на Съвета от 25 октомври 2012 г., изтича в края на 2023 г. Ако не бъде приет нов регламент за ОСП, Стандартната ОСП и ОСП+ ще бъдат прекратени и вносът от настоящите страни бенефициери ще започне да се осъществява по „нормалните“ тарифи на ЕС; ще продължи да се прилага единствено ВОО. В зависимост от това колко дадена държава бенефициер изнася за ЕС, това може да окаже отрицателно въздействие върху растежа, заетостта и инвестициите в държавите бенефициери.

Междинна оценка (публикувана през октомври 2018 г.) на ОСП излезе с извода, че настоящата рамка е до голяма степен ефективна и изпълнява своите цели. В незаконодателна резолюция от март 2019 г., Европейският парламент също призна положителното въздействие на Регламента за ОТП и направи редица препоръки за неговото преразглеждане. Те са ориентирани към насърчаването на диверсификацията на износа, като поставят по-голям акцент върху подобряването на екологичните стандарти, ангажираността на заинтересованите страни и по-добрия мониторинг на прилагането на ОСП.

Европейската комисия ще изготви оценка на въздействието, която разглежда икономическото, социалното, екологичното въздействие и въздействието върху човешките права на възможните варианти на политика за различни елементи от нов регламент на ЕС за ОТП. Проучването, проведено от консорциум, ръководен от BKP Economic Advisors, фирма за икономически изследвания и консултации със седалище в Германия, подкрепя оценката на въздействието, като анализира необходимостта и относителните предимства и недостатъци на няколко варианта за подобрение, произтичащи от оценката.

Работата по проучването започна през декември 2019 г. и ще продължи 10 месеца. Екипът ще изготви три основни доклада, които ще бъдат публикувани на този уебсайт и обсъдени със заинтересованите страни, преди да бъдат завършени окончателно.