BG-български език / CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / EN-English / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano / LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polszczyzna / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SV-Svenska

Informácie o všeobecnom systéme preferencií EÚ (VSP)

Systém VSP EÚ zjednodušuje od roku 1971 prístup tovarov vyvážaných z rozvojových krajín na európsky trh, a to jednostranným odstránením alebo znížením dovozných ciel (t. j. nerecipročne). Dôvodom na zriadenie VSP je zjednodušenie prístupu na európsky trh a podpora udržateľného hospodárskeho, spoločenského a environmentálneho rozvoja v rozvojových krajinách – najmä v tých najchudobnejších a najzraniteľnejších – s primárnym cieľom zníženia chudoby.

VSP pozostáva z troch samostatných opatrení s rôznymi zvýhodnenými krajinami a úrovňami preferencií:

  1. Štandardné VSP pre krajiny s nízkymi a nižšími strednými príjmami poskytuje čiastočné alebo úplné odstránenie ciel na približne dve tretiny európskych colných položiek. Toto opatrenie sa v súčasnosti (v roku 2019) vzťahuje na 15 zvýhodnených krajín.
  2. Osobitné stimulačné opatrenie pre trvalo udržateľný rozvoj a dobrú správu vecí verejných (VSP+) znižuje rovnaké clá na 0 % pre „zraniteľné“ krajiny s nízkymi a nižšími strednými príjmami, ktoré ratifikovali a zaviedli 27 medzinárodných dohovorov týkajúcich sa ľudských práv, pracovných práv, ochrany životného prostredia a dobrej správy vecí verejných. VSP+ sa v súčasnosti vzťahuje na 8 zvýhodnených krajín.
  3. Opatrenie Všetko okrem zbraní (EBA). Toto opatrenie, ktoré sa v súčasnosti vzťahuje na 48 zvýhodnených krajín, poskytuje najmenej rozvinutým krajinám (LDC) bezcolný a bezkvótový prístup na trh pre všetky ich produkty okrem zbraní a streliva.

Informácie o preskúmaní VSP EÚ a tejto štúdii

Platnosť súčasného právneho základu pre VSP, nariadenia Rady (EÚ) č. 978/2012 z 25. októbra 2012, uplynie koncom roka 2023. Ak sa neprijme žiadne nové nariadenie o VSP, štandardné VSP a VSP+ sa zastavia a na dovoz z aktuálne zvýhodnených krajín by sa vzťahovali „bežné“ európske clá. Opatrenie EBA by platilo ďalej. V závislosti od objemu vývozu zvýhodnených krajín do EÚ by mohol tento krok negatívne ovplyvniť rast, mieru zamestnanosti a investície v zvýhodnených krajinách.

V strednodobom hodnotení VSP (uverejnenom v októbri 2018) sa dospelo k záveru, že súčasný rámec je do značnej miery efektívny a svoje ciele plní. Európsky parlament rovnako v nelegislatívnom uznesení z marca 2019 uznal pozitívny vplyv nariadenia o VSP a na jeho preskúmanie vydal viacero odporúčaní. Tieto sa zameriavajú na podporu diverzifikácie vývozu, kladenie väčšieho dôrazu na zlepšovanie environmentálnych noriem, zapojenie zúčastnených strán a lepšie monitorovanie zavedenia systému VSP.

Európska komisia pripraví posúdenie vplyvu s cieľom preskúmať vplyv možných variantov predpisov pre rôzne prvky nového európskeho nariadenia o VSP na hospodárstvo, spoločnosť, životné prostredie a ľudské práva. Štúdia, ktorú realizovalo konzorcium na čele s nemeckou výskumnou a konzultačnou spoločnosťou v oblasti hospodárstva BKP Economic Advisors, podporuje posúdenie vplyvu prostredníctvom analýzy potreby a relatívnych výhod a nevýhod viacerých možností na zlepšenie, ktoré vyplynuli z hodnotiacej práce.

Na štúdii sa začalo pracovať v decembri 2019 a práce budú pokračovať 10 mesiacov. Tím pripraví tri hlavné správy, ktoré sa pred finalizáciou uverenia na tejto webovej stránke a sa prerokujú so zúčastnenými stranami.